Si ta përgatisim bukën në shtëpi ? ? Më poshtë do ndajmë me ju të dashur konsumatorë t një recetë mjaft të thjeshtë dhe të shpejtë për gatimin e bukës së shtëpisë ! ??? ° Përbërësit: ? 1) 1 kg Miell Tirana Tip "450" 2 ) 0.5 L ujë 3) 1 lugë gjellë kripe 4) 1 lugë gjellë sheqer 5) 1 lugë gjelle thamë buke ° Përgatitja : ?? Tharmin, sheqerin, pak kripë dhe dy lug Tip "450" i perziejmë në një gotë me ujë të vakët dhe e lëmë në vend të ngrohtë qe të vije.Pastaj e përzijmë me ujë, kripë dhe miell dhe ashtu e zëmë brumin e bukës të cilin e lëmë të mbuluar me picetë kuzhine afër një orë.Brumin e ardhur e ngjeshim me miell dhe e shtrijmë në tepsi ose e ndajmë në 7-8 kuleqë të cilët i ngjeshim një nga një dhe i reshtojmë në tepsi të lyer me yndyrë.Kuleqtë e bukës piqen afër 50 min në 200C. Ju bëftë mirë ! ?? - Miell Tirana
Albanian