Kurabiet e Krishtlindjeve: Kurabiet e Krishtlindjeve, janë biskota që gjenden shpesh nëpër dyqane . Po vecanërishtë më shumë se c'do herë i shohim ditën e Krishtlindjeve në c'do shtëpi greke sepse këto kurabie janë tradiconale për Krishtlindje në Greqi.Në përgjithësi kurabiet bëhen me ujë trëndafili , por mua më pëlqen më tepër aroma e ouzos  Përbërsit për 40 copë 400 gr miell për ëmbēlsira @miell.tirana 250 gr gjalpë 100 gr sheqer pluhur ( për biskotat në përgatitje) 1 kgr sheqer pluhur për ti lyer nga jashtë 1 lugë ouzo për përgatitjen pak ouzo për t'i spërkatur sipër 1 lugë caji vanilje 1lugë caji pluhur fryrës 200 gr bajame të pjekura Përgatitja: Në një tas rrahim me rrahës elektrik për afërsisht 10 minuta gjalpin, më pas shtojmë sheqerin pluhër dhe vaniljen. I rrahim për disa minuta dhe shtojmë edhe ouzon . Miellin e bashkojmë së bashku me pluhërin fryrës dhe e hedhim në tasë duke e ndarë në dy pjesë. Vazhdojmë që t'i përziejmë me rrahës elektrik. Në fund shtojmë bajamet që i kemi pjekur më parë për 10 minuta në furrë dhe më pas i kemi thërmuar. Fillojmë t'i bashkojmë dhe t'i përziejmë me dorë. U japim formë me dua dhe i vendosim në një tavë ku kemi shtruar letër furre. I pjekim në furrë për rreth 15 minuta në temperatirë 175 gradë. Pasi i nxerrim nga furra i spërkasim me pak ouzo dhe i lyejmë mirë më sheqer pluhër. Kurabiet janë gati për t'i shijuar , por pse jo edhe per t'i dhuruar me një paketim të bukur njerëzve që duam#greekdessert#ushqimiështëlumturi#gatuajmeshije#f52grams - Miell Tirana
Albanian